Pożyczki odnawialne

Umowa pożyczki odnawialnej polega na tym, że pożyczkodawca umożliwia pożyczkobiorcy otrzymanie pożyczki do pewnej z góry określonej kwoty. Pożyczkobiorca decyduje, kiedy pożyczkę zaciągnie, czy zrobi to jednorazowo, czy w transzach, jaką kwotę ostatecznie wykorzysta. Często może spłacić część lub całość pożyczki, a za jakiś czas ponownie się zadłużyć.

Przy takiej konstrukcji umowy podatek PCC jest płatny dopiero po wykorzystaniu części pożyczki w terminie 14 dni. Płaci go pożyczkobiorca. Niestety, jeżeli pożyczkobiorca spłaci jakieś pieniądze, a potem pożyczy je na nowo, musi po raz kolejny zapłacić podatek PCC, który wynosi 2%. Wniosek z tego taki, że nie opłaca się w celu zaoszczędzenia na należnych pożyczkodawcy odsetkach oddawać raz wziętej pożyczki odnawialnej, jeżeli pieniądze będą niedługo znowu potrzebne.

Pożyczki odnawialne są szczególnie polecane podmiotom powiązanym, które zamiast zawierać wiele pożyczek, mogą zawrzeć jedną umowę pożyczki odnawialnej. Z uwagi na zawiłość materii lepiej, aby umowę przygotowała kancelaria prawnicza. Koniecznie musi z niej wynikać, że „wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy” (art. 3 ust. 1 pkt 1a, art. 6 ust. 1 pkt 7 Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).